Volejte našemu koulaři
906 468 800

Živly a barvy

 


Číslo se určuje podle posledního čísla roku narození, přehledně je najdete seřazené v tabulce.

Bílá (mužský princip č. 0.), stříbrná (ženský princip č. 1.) – Kov je ženský prvek. Obdobím kovu je podzim, sklizeň. Může stejně jako předchozí prvky působit ve dvou rovinách. Mužský princip představuje bílá barva- zbraň, ženský princip-stříbrná, představuje konvici. Kovové vlastnosti představují sílu, nezávislost, záměr, intenzitu. Osobnosti narozené v kovu bývají silné a mocné. Uspějí ale jen když se naučí odpouštět, nebudou umínění a naučí se akceptovat změny. Další emoční pocity kovu je zármutek, pocit ohrožení, neschopnost naplnit očekávání autorit. Tělesné orgány náležící tomuto prvku jsou plíce a tlusté střevo (zácpy) zejména je proto kouření pro tyto osoby obzvláště škodlivé.  Více se k sobě logicky hodí mužský a ženský princip.

Černá mužský princip č. 2., šedá (ženský princip č. 3.) – Voda je nejvíce ženský prvek a proto je považována za nejvíce jin. V Taoistickém pojetí znamená ženské=slabé. Naopak voda je považována za nejmocnější element. Voda se nachází také ve dvou polaritách. Mužský princip vyjadřuje černá barva, symbolizuje vlnu. V ženské podstatě vyjadřuje potok, šedou barvu. Vlastnostmi je kreativita, citlivost, schopnost reflexe, láska k životu a sexuální založení. Vodní typy jsou sociálně založené a mají vztah k rodině. Jejich dar je získávat druhé. K emocím patří strach, nerozhodnost, nejistota, váhání. Jejich úkolem je naučit se čelit negativním aspektům výše uvedeným. Tito lidé mají vrozené dispozice k nemocem močových cest, ledvin, muži s prostatou. Pití kávy a alkoholu oslabuje u těchto lidí  ledviny.

Zelená (mužský princip č. 4.), modrá (ženský princip č. 5.) – Dřevo je prvek maskulinní, ale méně jangový než oheň. Jaro je obdobím tohoto prvku. Když se projevuje jangovou energií, projevuje se zelenou barvou. Symbolizuje smrkový strom, statný a trvalý. Ve svém projevu jin je modrý a představuje bambus lehce se ohýbající ve větru. Dřevěné typy lidí vynikají smělostí, idealismem, představivostí, soutěživostí. Dřevo dává věci do pohybu, proto takoví lidé dokáží měnit stav věcí. Tito lidé se ale musí učit ovládat hněv. K jejich vlastnostem patří dále napětí, kritičnost, sklon k zastrašování, lítost, vzrušení, schopnost znelíbit si sebe či druhé, vynášení negativních soudů, potlačený vztek. Oslabenými orgány jsou játra a žlučník.  Lidé narození v tomto živlu by se měli vyhýbat alkoholu, nejíst mastná a tučná jídla. Potíže s játry se projevují jako podélné vrásky podél čela. Znakem oslabení ledvin může být plešatění a tmavé kruhy a nateklé váčky pod očima.

Červená (mužský princip č.6.), purpurová (ženský princip č. 7.)– Oheň obsahuje největší množství mužské energie, proto je považován za silně jangový. Ohnivý směr je jih. K ohnivým vlastnostem patří láska, vášeň, vůdcovské schopnosti, jasnozřivost, průbojnost, intuice. S ohněm se pojí pocit štěstí. K dalším vlastnostem ohně patří žárlivost, domýšlivost, frustrace, zármutek, žal, smutek a zklamání, arogance. Charakterizují je barvy červená – mužský princip, a purpurová- ženský princip. Oslabenými orgány je srdce a tenké střevo, mohou mít potíže se zažíváním. Ohnivé znamení je pružné a dokáže se zázračně uzdravit. Sedlovitý nos a červená tvář znamená nerovnováhy v těle.

Žlutá (mužský princip č. 8.), zlatá (ženský princip č. 9.)– Země je jinový, ženský. Může se vyskytovat ve dvou polaritách, vyjádřením mužské energie je barvy žlutá, vyjádřením ženské energie je barva zlatá. Lidé, kteří se rodí ve zlatých rocích (na konci čísla roku narození je číslo 9) jsou považováni za lidi štěstěny k vlastnostem země patří sympatie, přemýšlivost, schopnost reflexe. Lidé v tomto prvku by se měli vyhýbat stravě škodící žaludku, protože mají vrozenou dispozici pro žaludeční nemoci a špatné zažívání. Což znamená i oslabení imunitního systému díky oslabené slezině. Chuť na sladké u těchto lidí se projevují rýhami od kořene nosu směřujícím k vnějším koutkům úst.